niedziela, 30 listopada 2014

Marysia3

Lubię podróżować, bardzo spodobało mi się miasto Dubrownik w Chorwacji. W czasie wolnym słucham muzyki, czytam książki albo bawię się z moim kochanym kuzynem Adasiem, bardzo lubię również oglądać filmy. W przyszłości chciałabym nauczyć się języka hiszpańskiego, odwiedzić Nowy Jork oraz pojechać do Australii.

na Rodos
wakacje w Chorwacji - Dubrownik



Marysia2

Słucham wielu artystów i rodzajów muzyki, jednym z moich ulubionych wykonawców jest Michael Jackson, lubię też np. Beyoncé i Shania’ę Twain. Jednym z moich ulubionych zespołów jest Queen, których miałam szansę zobaczyć i posłuchać kilka lat temu na koncercie we Wrocławiu. Moim ulubionym sportem jest siatkówka, czasami w lato również biegam.

mój ulubiony artysta Michael Jackson


jeden z moich ulubionych zespołów - Queen
linki do zdjęć:
http://queenphotos.wordpress.com/page/306/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Queen

Szkoła współcześcnie

Według rankingu szkół średnich perspektywy 2011- I LO jest 6. w województwie śląskim i pierwszą w okręgu rybnickim. Uczniowie bardzo dobrze zdają egzaminy dojrzałości, a także mogą pochwalić się wysokimi osiągnięciami w licznych konkursach, olimpiadach oraz zawodach z wielu dziedzin. Istnieje mnóstwo kół zainteresowań, organizowane są wymiany młodzieżowe np. z Niemcami czy Francją, a od ponad 20 lat szkoła jest organizatorem Festiwalu Teatrów w Języku Anielskim. Dumą szkoły jest odnoszący sukcesy chór "Bel Canto", zajmujący czołowe miejsca w przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą z panią dyrygent Lidią Marszolik na czele.



budynek współcześnie


link do zdjęcia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/I_Liceum_Og%C3%B3lnokszta%C5%82c%C4%85ce_im._Powsta%C5%84c%C3%B3w_%C5%9Al%C4%85skich_w_Rybniku

Początki szkoły

Budynek wzniesiono w roku 1910, najpierw szkoła była zależna od Niemiec, którzy jednak poważnie liczyli się z opinią polską na Śląsku, o czym świadczy wprowadzenie do programu nauczania języka polskiego jako przedmiot nadobowiązkowy w roku 1919. Liczba uczniów wynosiła wówczas ok. 250. W czasie drugiego powstania śląskiego budynek szkoły został mocno zniszczony na skutek wysadzenia przez powstańców na rybnickim dworcu pociągu z amunicją, co było eksplozją tak silną, że w całym mieście popękały szyby.
W roku 1922 wraz z przejęciem przez Polskę terenów plebiscytowych zaczął się nowy okres w historii szkoły, w czerwcu następnego roku odbyła się pierwsza polska matura, do której przystąpiło tylko dwóch uczniów. Szkoła rozkwitała, liczba uczniów wzrosła do ok. 700, przez co powiększyło się też grono nauczycielskie, a w 1937 roku utworzono kodeks uczniowski, powstała biblioteka szkolna, drużyna harcerska, a także czasopisma szkolne "Zew Młodzieży" oraz "Jutrzenka".
Wraz z rozpoczęciem II wojny światowej szkoła została przekształcona w budynek policji, w którym potem powstała szkoła niemiecka, a w roku 1945 na miejscu utworzono niemiecki szpital wojenny. Po wyzwoleniu Rybnika budynek został przekształcony w radziecki obóz etapowy. Został on ogołocony ze sprzętu i uległ zniszczeniom, w czasie wojny ucierpieli także nauczyciele i wychowankowie szkoły, polegając na polu bitwy lub ginąc w obozach śmierci, ich pamięci poświęcona została umieszczona wewnątrz szkoły marmurowa tablica. Po wojnie zmieniono status szkoły na liceum, zaczęto także przyjmować do niej dziewczęta.

W roku 1981 z niewyjaśnionych dotąd przyczyn w budynku szkoły wybuchł pożar, ewakuacja odbyła się jednak szybko i sprawnie, nikt nie zginął, a zniszczenia obudowano w stosunkowo krótkim czasie.


pocztówka z lat 30. ze zdjęciem szkoły



link do zdjęcia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/I_Liceum_Og%C3%B3lnokszta%C5%82c%C4%85ce_im._Powsta%C5%84c%C3%B3w_%C5%9Al%C4%85skich_w_Rybniku

Ciekawostki o Rybniku

Rybnik nazywany jest czasami "Rondnik" ze względu na największą w Polsce liczbę rond, których obecnie jest około 40. Dlaczego około? Bo nie każde istniejące ma swoją nazwę, a kilka jest teraz w budowie. Miasto może się także poszczycić najnowocześniejszym stadionem żużlowym w Polsce, który w 2005 roku został wyróżniony "Żużlowym Oskarem" jako Stadion Roku. Rybnik to również miasto bardzo muzykalne, odznaczające się najnowszą siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Braci Szafranków, do jednej z najbardziej znanych szkół w kraju zjeżdżają muzycy z całego kraju.
Sławy Rybnika
Honorowi obywatele: Ks. Abp. Damian Zimoń, Prof. Jerzy Buzek
Muzycy, artyści: Karol i Antoni Szafrankowie, Kabaret Młodych Panów
Sportowcy: Jerzy Dudek, Antoni Woryna, Andrzej Wyglenda, Mariusz Prudel


stadion miejski w Rybniku

jedno z najciekawszych rond w Rybniku




linki do zdjęć:
http://www.gliwicka72.pl/news/remont-stadionu-miejskiego-w-rybniku-dzien-60
http://www.rybnik.pl/index.php?id=140





Rybnik - Trochę historii...

Wszystko zaczęło się od osady rybackiej leżącej na ważnym szklaku handlowym. Miasto rozwijało się jako lokalny ośrodek handlu i rzemiosła oraz było znane z hodowli ryb. Od 1526 roku Rybnik wraz z okolicą tworzył Rybnickie Państwo Stanowe, zależne od Habsburgów austriackich. Od 1740 należał do Prus, po czym po 44 latach został odkupiony przez króla Fryderyka  Wilhelma II. W 1818 roku utworzono powiat rybnicki ze stolicą w Rybniku. Od VIII wieku w mieście rozwijało się górnictwo węgla kamiennego i inne gałęzie przemysłu. Po I wojnie światowej mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w powstaniach śląskich, a Rybnik był jednym z głównych ośrodków konspiracyjnych przygotowań do kolejnych zrywów powstańczych, oficjalnie do Polski powrócił w 1922 roku. W okresie międzywojennym zyskał opinię najpiękniejszego obok Poznania miasta w Polsce. Po wojnach zniszczenia szybko usunięto i zaczął się okres niebywałego rozwoju miasta, rozwijał się przemysł, oświata, kultura, sport i rekreacja. W latach 90. Rybnik stał się miastem o obliczu nowoczesnym. Aktualnie jest miastem uważnym za niekwestionowanego lidera Okręgu Rybnickiego, przyciągającym zarówno turystów, jak i inwestorów krajowych i zagranicznych.

pieczęć miasta Rybnika z 1669 roku

maszyna wyciągowa w muzeum kopalni "Ignacy"

linki do zdjęć:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rybnik


Zuzia3

Mam wiele pasji. Uwielbiam malować, tańczyć i uprawiać sporty. Maluję od około 10 lat i od tej pory chodzę na dodatkowe zajęcia. Jakiś wielkich osiągnięć nie mam, ale sprawia mi to wiele radości. Bardzo lubię także ćwiczyć na siłowni, a z gier zespołowych to na pewno koszykówka.
(Paker)
(Artystycznie)

Zuzia2

Moją największą pociechą jest mój pies. Na imię ma Haker. Jest maltańczykiem. Ma około 1,5 roku i jest przesłodki. Najbardziej na świecie kocha jedzenie. Dla kiełbaski zrobiłby wszystko! Chodzę z nim na spacery i bawię się codziennie. Moja przyjaciółka nazywa się Gosia. Od 4 lat jesteśmy nierozłączne!
 (Mały Haker)
 (Haker i ja)
(Gosia i Ja)

Zuzia1

Witam, , nazywam się Zuzia mam 16 lat i chodzę do 1 klasy liceum. Jestem szalona, pracowita ii wytrwała. Zawsze zabiegana i zakręcona- cała ja! Mój ulubiony kolor to biały. Uwielbiam duże łóżka i buty. Mam szafę pełną ubrań i nigdy nie mam co na siebie włożyć. Bardzo lubię sukienki, buty, spodnie i wszystko co związane z modą :)
 Ja

Ja
Ja

wtorek, 25 listopada 2014

Klasa-podsumowanie

Podsumowując: każdy z nas jest zupełnie inny. Mamy wiele różnych pasji od tańća po chińskie gry planszowe. Jednakże w naszej „inności” umiemy się zgrać i dogadać. Jesteśmy klasą pełną sukcesów: już na 2 przedmiotach ze sprawdzianów nie było ani jednej jedynki!(co podobno nigdy przedtem się nie zdarzyło)
!. W naszej klasie są też osoby które wybitnie się wyróżniają:
·         Paweł Babicz- klasowy podrywacz
·         Patryk Mocek- prawdziwy anglista
·         Kuba Kapuściński- największy kawalaż
·         Tymek i Tomek -klasowi geniusze i wiele innych!
Wszyscy mamy dobre relacje, nawet drobne kłótnie narazie nam się nie wydarzyły. Oby tak dalej!

 
( WSZYSCY RAZEM )http://hrmlab.blog.com/2010/06/18/zarzadzanie-roznorodnoscia-w-organizacji/
    (Selfie z Tymkiem)
    (Zduma)
     (Mała przekąska)

Wycieczka rowerowa

Byliśmy już na jednej wycieczce : rowerowej. Było wspaniale. Chodź po drodze napotkaliśmy kilka przeszkód- wszyscy dotarli do celu. Zrobiliśmy sobie ognisko klasowe i przede wszystkim lepiej się poznaliśmy. Kilka gier integracyjnych, dobra kiełbasa i oczywiście gra w siatkówkę. Pogoda także była wspaniała! Choć nie była to najdłuższa wycieczka, na pewno w stu procentach udana!
    (Na samym początku)
    (Pawełek)
    (Przy szumie fal)
                            (Z Pawłem zawsze wesoło)
    (Śmiechy)
    ("To nie ja")
    (I... PUNKT)
   (Zabawy integracyjne)

niedziela, 23 listopada 2014

Marysia1

Cześć, jestem Marysia, mam 16 lat, chodzę do 1 klasy liceum im. Powstańców Śląskich. Mam dwa koty Pumę i Domina. Zawsze bardzo interesowałam się muzyką, kiedyś uczyłam się grać na pianinie. Lubię tańczyć, śpiewać, chodzę na zajęcia wokalne. W szkole podstawowej każdego roku brałam udział w konkursie karaoke oraz w zawodach tanecznych razem z koleżankami. Odkąd byłam mała, marzyłam o karierze piosenkarki, ale z wiekem ambicje się zmieniają… 

Ja :)

Dominek








niedziela, 16 listopada 2014

Szkoła

I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku istnieje od 1922 roku i jest najstarszą polską szkołą średnią na ziemi rybnicko-wodzisławskiej. Od kilkunastu lat należy do elitarnego Towarzystwa Szkół Twórczych. Do największych sław szkoły należy np. ks. abp Damian Zimoń czy ks. abp Bolesław Kominek, który w 1923 roku był jednym z dwóch uczniów przystępujących do matury.




wejście do szkoły

link do zdjęcia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/I_Liceum_Og%C3%B3lnokszta%C5%82c%C4%85ce_im._Powsta%C5%84c%C3%B3w_%C5%9Al%C4%85skich_w_Rybniku


sobota, 15 listopada 2014

Rybnik

Rybnik to 140 tys. mieszkańców, 148 km2 powierzchni, 27 dzielnic. Prezydentem jest pan Adam Fudali. Miasto zajmuje 14 miejsce na liście największych miast Polski według powierzchni oraz 14 miejsce według ludności. Rybnik to nie typowe dla Śląska przemysłowe, szare miasto, lecz miejsce nad wodą ukryte pośród zacisznych lasów dawnej puszczy śląskiej...

rybnicki rynek

pomnik św. Jana Nepomucena

zalew rybnicki

Bazylika św. Antoniego w Rybniku


linki do zdjęć:
http://www.radiozet.pl/Ring-Wyborczy/Ring-Wyborczy-miasta/Rybnik-Rynek
http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/56,88025,12133316,Rynek_w_Rybniku,,13.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zalew_Gzel
http://pixfoto-2246.flog.pl/wpis/4250924/bazylika-w-rybniku

piątek, 14 listopada 2014

Klasa 1f


Nasza klasa jest wspaniała! Jesteśmy jedną wielką rodziną- 1 dusza w 34-ech ciałach. Wszyscy uwielbiamy matematykę ale nie jesteśmy przysłowiowymi "kujonami w okularach". Różnimy się od siebie bardzo ale każdy z każdym potrafi odnaleźć wspólny język.Mamy wiele planów, i jesteśmy zgraną klasą. Jak przystało na profil "mat-fiz" jest u nas o wiele więcej chłopaków niż dziewczyn- co wcale nam nie przeszkadza (dziewczyny wyznają zasadę że "lepsza nasza jakość niż ilość"). Nasza wychowawczyni pani profesor Aleksandra Wolny także jest wspaniała, chodź na matematyce nie daje nam wytchnienia, zawsze wszystko spokojnie tłumaczy i nas rozumie
    (wszyscy part1)
   (i...skok)
    (Selfie musi być :))      
    (wszyscy part2)